Wrocławski Dzień Życzliwości
Jak co roku we Wrocławiu w raczej pochmurny i deszczowy listopadowy dzień będziemy zachęcać do czynienia dobra i dzielenia się życzliwością. Wszystko za sprawą urodzin krasnala Życzliwka, które obchodzimy 21 listopada. Już dziś zapraszamy do wspólnego świętowania i… poszukiwania nici porozumienia.
Geneza życzliwości i idea święta
Pierwsze wzmianki o życzliwości pochodzą już z antyku. Sam Arystoteles mówił o miłości, która, według niego, oznaczała życzenie drugiej osobie dobrze bez oglądania się na własną korzyść. W średniowiecznej Europie życzliwość była częścią kultury chrześcijańskiej, a w życie wprowadzały ją przede wszystkim klasztory, cechy i tzw. szpitale, które nie był wtedy wyłącznie miejscem, w którym leczyło się chorych. Aż do połowy XIII wieku zapewniały też schronienie podróżnym i ludziom starszym. Cechy zajmowały się działalnością charytatywną. Dla przykładu, w Paryżu jeden sklep złotniczy był czynny w niedzielę, a zyski ze sprzedaży przeznaczane były na pomoc ubogim.
Jednak chrześcijaństwo nie jest jedyną religią, która posiada własną tradycję dobroczynności – islam i buddyzm również nakazują udzielania pomocy innym. Średniowieczny islam stworzył ideę zakah (zakat) – pomocy osobom biednym, nieposiadającym majątku i dochodu, zadłużonym, podróżnikom i świeżym konwertytom. Buddyzm z kolei rozszerzył koncepcję dobroczynności na opiekę nad zwierzętami. Współcześnie za przykłady ludzkiej życzliwości mogą posłużyć zarówno duchowni, jak i osoby świeckie, pojedynczo lub w organizacjach zajmujący się wspieraniem potrzebujących i propagowaniem dobroczynności.
Idea świętowania dnia życzliwości narodziła się w Stanach Zjednoczonych Ameryki. W 1973 roku z inicjatywy studentów, braci Briana i Michaela McCormacków – jako wezwanie do pokoju w odpowiedzi na wojnę między Izraelem a Egiptem – ustanowiono World Hello Day. Na świętowanie wyznaczono 21 listopada. W Polsce święto obchodzone jest jako Światowy Dzień Życzliwości, a prekursorem tych obchodów stał się Wrocław.
Po co to wszystko?
We współczesnym świecie takie cechy, jak przychylność wobec siebie, uczynność, sympatia zdają się znikać z codziennych zachowań. To tendencja, której skutki są zauważalne i bardzo dotkliwe. Aby temu przeciwdziałać, musimy pamiętać, że wzajemny szacunek i otwartość na drugiego człowieka przynoszą natychmiastowe rezultaty – sprawiają, że to, co robimy daje nam większą satysfakcję i motywuje do dalszego działania. Szanując bowiem cudze starania, sprawiamy, że inni doceniają i szanują nasze.
Akcja, która zrodziła się we Wrocławiu, swoim zasięgiem obejmuje coraz więcej miejscowości w Polsce. Jej celem jest promocja życzliwości i zachęcanie do czynienia dobra na różnych płaszczyznach. Jakie miasto może mieć ku temu najlepszy klimat, jeśli nie Wrocław, symbol otwartości i optymizmu. Atmosfera tego miejsca jest pomieszaniem pozytywnego myślenia, kosmopolityzmu, gościnności i tysiąca innych odcieni życzliwości. Aby włączyć się w obchody naszego święta wystarczy się uśmiechnąć, być uprzejmym dla innych, pomóc komuś bezinteresownie. To apel przeciwko smutnej i szarej rzeczywistości. Mamy na to wpływ, możemy to zmienić! Bo najważniejsza jest nić porozumienia…
Dzień Życzliwości, 21 listopada
Harmonogram wydarzeń
Dla wszystkich w plenerze z Życzliwkiem:
Pomiędzy 8.30 a 9.30 na pl. Dominikańskim, pl. Grunwaldzkim i koło Dworca PKP życzliwe powitanie na przystankach – nasi wolontariusze będą umilać wrocławianom listopadowy poranek życzliwym uśmiechem oraz drobnymi upominkami.
Na ul. Oławskiej wystawa grafik z dwunastu edycji Dnia Życzliwości autorstwa Andrzeja Tylkowskiego, który od pierwszej edycji tworzy dla nas swoje charakterystyczne obrazy, w prostej graficznej formie zamykające tak ważne treści.
Pomiędzy 12.00 a 16.00 na rynku, w okolicy choinki, stanie GIFBOX – zapraszamy wszystkich do bezpłatnego nagrywania życzliwych gifów i wysyłania ich w świat. Koniecznie z #zyczliwek!
Dla rodziców z dziećmi w Mediatece z Miejską Biblioteką Publiczną:
16.00 spotkanie autorskie z Martą Szloser, autorką książki dla dzieci pt. „Okruszki” – trochę poczytamy i porozmawiamy, a później puścimy wodze okruszkowej wyobraźni! Na spotkaniu będzie możliwość kupienia książki i otrzymania dedykacji. Wstęp wolny.
17.00 warsztat plastyczny wokół tematu „Znajdźmy nić porozumienia” z Iwoną Kamolą z wydawnictwa Ilustris oraz jej córką. Wykorzystując sznurki, nici i niteczki będziemy tworzyć, zaplatać, wiązać, łączyć oraz rysować, szukając nici porozumienia z drugim człowiekiem, ze snami, marzeniami, ze sobą. Wstęp wolny.
Obowiązują zapisy: od 13.11.2017 pod nr tel. 71 38 28 650
Dla dorosłych w EMPIKU w DH Renoma z SWPS:
17.30–19.00 wykład „Jak być dla siebie życzliwym?” poprowadzi Zofia Szynal – psycholog, wykładowca SWPS. Dowiemy się, dlaczego niektórym z nas tak trudno uwierzyć w siebie, co może być przyczyną kompleksów, skąd bierze się destrukcyjne poczucie winy. Poznamy również kilka prostych zasad, których przestrzeganie ułatwia pozytywne myślenie o sobie i otaczającym nas świecie.
19.30–21.00 wykład psycholog Marii Rotkiel „Życzliwość a zdrowie, czyli przepis na szczęście”. Wykład poprowadzony zostanie w formule interaktywnego spotkania, podczas którego poszukamy odpowiedzi m.in. na pytania: Dlaczego bycie życzliwym jest ważne i pomocne w dbaniu o psychiczny komfort i dobre samopoczucie? Jak budować pozytywne relacje oparte o postawę życzliwości i otwartości na innych?
Obowiązują zapisy: www.swps.pl/wroclaw/aktualnosci/16648-dzien-zyczliwosci-2017
19.00 pokaz filmu „Jutro będziemy szczęśliwi” w Oh Kino – specjalny życzliwy seans znakomitego filmu w reżyserii Rene Gelina. Bezpłatne zaproszenia na film można obierać w kasach Oh Kina od 16 listopada na hasło „Życzliwy seans z Oh Kino”.
POWIĄZANE WPISY
20 listopada 2024
Kulturalne Mazowsze – co warto zobaczyć jesienią
Jesienna aura nie zawsze sprzyja wędrówkom na świeżym powietrzu i eksplorowaniu uroków…
0 Komentarzy8 Minuty
19 listopada 2024
Z Gniezna do Warszawy. Nowa wystawa „1025. Narodziny Królestwa” już otwarta
W nowoczesnym gmachu Muzeum Historii Polski w Warszawie 14 listopada odbył się uroczysty…
0 Komentarzy1 Minuta
19 listopada 2024
MROT kontynuuje akcję promocyjną #PamięćiHistoria
Listopad, miesiąc zadumy i refleksji nad historią oraz pamięcią narodową, stał się…
0 Komentarzy3 Minuty
14 listopada 2024
Prywatny koncert Marzeny Markowskiej do wylicytowania na IV Gali Waszej Turystyki
Już 10 stycznia 2025 roku w warszawskim Hotelu Renaissance odbędzie się IV Gala Waszej…
0 Komentarzy1 Minuty
12 listopada 2024
Otwarte zgłoszenia udziału w aukcji charytatywnej na Gali Waszej Turystyki. Włącz się i pomagaj
Podczas kolejnej edycji Gali Waszej Turystyki, która odbędzie się 10 stycznia 2025 roku…
0 Komentarzy1 Minuty
12 listopada 2024
Miejsca, gdzie jesień na Mazowszu wygląda najpiękniej
Wprawdzie o wakacjach zdążyliśmy już zapomnieliśmy, ale Mazowsze w jesiennej szacie też…
0 Komentarzy7 Minuty
7 listopada 2024
Jesień w Olsztynie: historia, smaki i szlaki pełne barw
Olsztyn jest kameralnym miastem, które szczególnie w sezonie letnim tętni życiem.…
0 Komentarzy7 Minuty
5 listopada 2024
Save the date! IV Gala Waszej Turystyki już 10 stycznia 2025
Redakcja portalu WaszaTurystyka.pl ma zaszczyt zaprosić na IV Galę Waszej Turystyki,…
0 Komentarzy2 Minuty
31 października 2024
Przerwa w czasie lotu w Warszawie? Poznaj atrakcje niedaleko Okęcia!
Warszawa to miasto, które warto poznać, nawet jeśli masz jedynie krótką przerwę między…
0 Komentarzy2 Minuty