Wrota do starego i nowego Dubaju. Wizyta w Dubai Frame łączy przeszłość i przyszłość

Widok na Dubai Frame
Widok na Dubai Frame / fot. MM

Widok na Dubaj jest tak zachwycający, że trzeba go oprawić w złotą ramkę – jak stwierdzono, tak uczyniono. Dubai Frame, jedna z nowszych atrakcji miasta, to symboliczne przejście ze starszej części miasta do tej nowoczesnej. Pokazuje błyskawiczną drogę rozwoju od osady pustynnej nad Zatoką Perską do jednej z najbardziej dynamicznych metropolii świata.

„Największa ramka do zdjęć na świecie” mogła powstać oczywiście tylko w Dubaju. Ten przykuwający uwagę architektoniczny punkt orientacyjny w Zabeel Park „oprawia w ramy” imponujące widoki na starą i nową część miasta, a jednocześnie służy jako metaforyczny most łączący przeszłość emiratu z jego nowoczesną teraźniejszością. Wizyta tutaj to nie tylko widoki na panoramę miasta, ale również krótka lekcja historii i spojrzenie w wizję przyszłości Dubaju.

Widok na centrum Dubaju z Dubai Frame
Widok na centrum Dubaju z Dubai Frame / fot. MM

Z wizytą w starym Dubaju

Pierwszym obowiązkowym punktem jest oczywiście sesja fotograficzna przed samą budowlą. Znajdująca się tutaj fontanna wieczorami ożywa światłem – to kolejne miejsce, gdzie można udać się na pokaz woda – światło.

Wizyta w samym wnętrzu składa się z trzech części. Pierwsza z nich, jeszcze w dolnym rogu „ramki”, poświęcona jest historii starego Dubaju. Przechadzamy się uliczkami stylizowanymi na dubajskie stare miasto – niskie, wzniesione z drewna, gliny i koralowca zabudowania przenoszą nas w klimat starego orientu. Stragany, rzemiosło, ceramiczne naczynia – przenosimy się w przeszłość, gdy miasto żyło z darów morza i pustyni, a także z handlu przyprawami, daktylami. To niewielka, kameralna ekspozycja, ale urządzona ciekawie, z wykorzystaniem wielu eksponatów i multimediów.

Ekspozycja poświęcona "staremu" Dubajowi
Ekspozycja poświęcona „staremu” Dubajowi / fot. MM

Teraźniejszość widziana z wysoka

Kolejnym etapem wizyty jest wjazd na sam szczyt– 48 pięter w 75 sekund –  i spacer wnętrzem górnego przęsła „ramki”. To przede wszystkim punkt widokowy – znajdujemy się na wysokości 150 metrów nad ziemią i możemy podziwiać panoramę nowego i starego Dubaju. Widok roztacza się nie tylko za przeszklonymi oknami, ale również pod naszymi stopami – szyby są multimedialnymi ekranami, które „rozsuwają się” gdy po nich chodzimy, odsłaniając przestrzeń pod naszymi stopami.

Widok z Dubai Frame prosto w dół / fot. MM

Przebywając w „mostku” między filarami Dubai Frame możemy robić zdjęcia, napić się kawy i podziwiać widoki oraz bawić się multimedialnymi gadżetami, pozwalającymi np. rysować kolorowe fantazyjne kształty na ekranach ledowych. Następnie udajemy się w trzecią, ostatnią część podróży – do przyszłości.

Ekspozycja w górnym łączniku Dubai Frame
Ekspozycja w górnym łączniku Dubai Frame / fot. MM

Dubaj w przyszłości – miasto doskonałe?

Ostatnia część ekspozycji poświęcona jest nowoczesnej historii Dubaju. Poznajemy etapy rozwoju metropolii, od budowy nowoczesnego portu w Dubai Creek, poprzez odkrycie złóż ropy w 1966, budowę infrastruktury do ich eksploatacji, a co za tym idzie – budowę nowoczesnego centrum Dubaju, począwszy od Dubai World Trade Center.

W kolejnych salach poznajemy utopijną wizję dalszego rozwoju miasta – to kadry jak z filmu science-fiction, choć nietrudno sobie wyobrazić ich realizację. Wysokościowce i estakady już są, brakuje jedynie pojazdów przyszłości – których niektóre prototypy można podziwiać w muzeum przyszłości – stada latających po mieście dronów i jeszcze kilku strzelistych szklanych budynków. A także drogi zielonego, zrównoważonego rozwoju, na którą Dubaj zaczyna wkraczać, budując panele słoneczne, by zaspokoić ogromne energetyczne potrzeby miasta funkcjonującego wyłącznie dzięki klimatyzowanym wnętrzom. Oraz zapowiadanego spektakularnego rozwoju medycyny, powszechnie dostępnej i pozwalającej m.in. na regenerację kończyn czy leczenie ciężkich urazów kręgosłupa.

Wizja przyszłości miasta w Dubai Frame
Wizja przyszłości miasta w Dubai Frame / fot. MM

Złota ramka w złotych proporcjach

Po zajrzeniu w przyszłość kończymy wizytę w „ramce” oglądając krótką ekspozycję na temat samego budynku, udostępionego dla publiczności 1 stycznia 2018 roku. Do wzniesienia Dubai Frame zużyto ponad 9,9 tys. metrów sześciennych żelbetu, 2 tys. ton stali i 2,9 tys. mkw szkła laminowanego. Ponad 15 tys. mkw złotej stali nierdzewnej pokrywa Dubai Frame, ozdobioną wzorem pierścienia inspirowanego logo Expo 2020 Dubai.

Dowiadujemy się też, jak podczas projektowania Dubai Frame brano pod uwagę podmuchy wiatru, mogące zagrozić stabilności tak wysokiej konstrukcji w nietypowym kształcie. Po serii testów w tunelach aerodynamicznych zdecydowano się zastosować specjalne środki mające zabezpieczyć konstrukcję – amortyzatory i porowate okładziny. Nad projektem budynku pracowało w sumie ponad 3,6 tys. architektów, a stabilność konstrukcji testowano na modelach 3D. Co ciekawe, projektując „ramkę” zastosowano tzw. złotą proporcję – 1,6180. Pokryty złotą stalą budynek oprawiający złote miasto nie mógł mieć wszak innej proporcji niż złota.