Wszyscy kochają szarą strefę
Czy naprawdę trzeba więcej trupów turystów, żeby wszyscy zaczęli traktować szarą strefę jak przestępców, działających na szkodę całej branży turystycznej i turystów? Branża turystyczna za rzadko reaguje na nielegalną działalność, urzędy nie mają odpowiednich narzędzi do karania oszustów, policja i prokuratura widzi “małą szkodliwość”, sądy wydają kuriozalne wyroki.
Ostatni tragiczny wypadek autobusu wiozącego polskich pielgrzymów (turystów) po drogach Chorwacji, obudziła na chwilę dyskusję o szarej strefie w polskiej branży turystycznej. Oczywiście, na forach social mediów wszyscy wypisywali, jak to podli są podstępni pseudo-przedsiębiorcy nielegalnie organizujący pielgrzymi i wycieczki szkolne. Co więcej, wielu dyskutantów na Facebooku przyznawało, że zna w swojej okolicy co najmniej kilka firm lub osób tworzących szarą strefę. Kiedy jednak Marzena Markowska w doskonałym raporcie “Armia nielegalnych firm niszczy turystykę. Dekady bezsilności wobec szarej strefy” dokonała analizy liczby zgłaszanych podmiotów podejrzanych o nielegalną działalność, to okazało się, że owszem, było ich w ostatnich czterech latach kilkaset, ale to kropla w morzu. Zgłoszeń dokonują głównie izby i organizacje turystyczne, a powinni wszyscy.
Porażka systemu i całej branży
Przecież szara strefa to nie tylko pseudo-biura organizujące wyjazdy. To również obiekty noclegowe bez uprawnień, bezprawnie używające nomenklatury hotelarskiej. Czy brak większej liczby zgłoszeń to wynik bezsilności? Bo przecież tylko tylko 9 proc. spraw zgłaszanych do urzędów marszałkowskich kończy się wydaniem zakazu działalności, a spośród 15 podmiotów objętych obecnie zakazem, dziewięć działa dalej.
To porażka nie tylko wymiaru sprawiedliwości i rzędów marszałkowskich. To wielka porażka branży turystycznej, która od prawie dwudziestu lat nie potrafi wywrzeć należytego nacisku na polityków i urzędników, by ustanowili takie prawo, które uniemożliwi, albo choć skutecznie utrudni działanie szarej strefy. Na razie śmieszne małe kary nakładane za oszukiwanie powodują, że żaden nieuczciwy “przedsiębiorca” się ich nie boi. Może więc wszystkie biura podróży powinny się wypisać z rejestru organizatorów turystyki? Przecież kara 500 zł, to “mały pikuś” w porównaniu z gwarancją bankową, wpłatami na TFG…
Pora zewrzeć szyki, to jest wojna
Nie jest rolą branży uświadamiać policjantów, że impreza turystyczna to nie zwykła balanga czy imprezka w remizie, oraz że nielegalne jej organizowanie to jednak “duża szkodliwość”. Pora jednak lobbować (mocno lobbować, aż do zanudzenia polityków) za tym, by urzędy marszałkowskie otrzymały odpowiednie narzędzia i możliwość nakładania kar liczonych w tysiącach a nie w setkach złotych.
Tragicznych w skutkach wypadków z udziałem turystów jest na szczęście stosunkowo mało. Nie słychać o pożarze w nielegalnym obiekcie noclegowych niespełniającym norm bezpieczeństwa. Ale czy naprawdę musimy czekać na takie wypadki? Czy tylko widok trupów, nieszczęścia rodzin, burza w masowych mediach budzi nas do działania? A może czas najwyższy, by organizacje, izby turystyczne, przemówiły jednym głosem (bez kłótni, czyj głos mocniej wybrzmi), by ich przedstawiciele uderzyli w odpowiedni stół i przekonali rządzących, że tu idzie o wielką rzecz. Odium szarej strefy i popełnianych przez nią przestępstw i wykroczeń spada na całą branżę. Branżo, do dzieła, zacznij się bronić. A najlepszą obroną jest atak!
POWIĄZANE WPISY
13 listopada 2024
Sara Binmahfoodh: Chcemy zmienić postrzeganie Arabii Saudyjskiej. Najlepszym sposobem na to jest podróż
Arabia Saudyjska cieszy się coraz większym zainteresowaniem polskich turystów. Budzi…
0 Komentarzy9 Minuty
31 października 2024
(R)ewolucja w turystyce dzieje się teraz. Obyśmy jej nie przegapili. [XV Forum Promocji Turystycznej]
Zmiany na rynku turystycznym, rewolucja technologiczna, nowa strategia rozwoju - to…
0 Komentarzy22 Minuty
16 października 2024
„Najlepszym środkiem promocji Korei Południowej jest K-pop”
Zwiększenie liczby polskich turystów do 30 tys. rocznie – taki cel stawia przed sobą…
0 Komentarzy4 Minuty
7 października 2024
Łukasz Habaj: kupując Thomasa Cooka nabyliśmy rozpoznawalność marki. Konkurujemy z touroperatorami o tego samego klienta
Kupując Thomasa Cooka po atrakcyjnej cenie eSky nabył rozpoznawalność na rynkach Europy…
0 Komentarzy24 Minuty
5 października 2024
Afera dziennikarza BBC. Brak wózków pokładowych dotyczy większości przewoźników
Frank Gardner, dziennikarz BBC podróżując z Warszawy do Londynu spotkał się z brakiem…
0 Komentarzy3 Minuty
4 października 2024
Tabarka – w poszukiwaniu prawdziwej Tunezji
Położona tuż przy granicy z Algierią Tabarka zachwyca plażami i świetnymi warunkami do…
0 Komentarzy5 Minuty
2 października 2024
Poznań stolicą turystyki! Dlaczego warto być na Tour Salon 2024?
Od 4 do 6 października 2024 roku Poznań zamieni się w centrum polskiej turystyki. Na…
0 Komentarzy4 Minuty
26 września 2024
Malta – raj dla wielbicieli historii, sportów wodnych i plażowania
Wśród kierunków oferowanych przez Rainbow na sezon letni 2025 wyróżnia się Malta –…
0 Komentarzy5 Minuty
25 września 2024
Dolny Śląsk czeka na turystów. Powódź dotknęła tylko 5 proc. atrakcji
Sytuacja na Dolnym Śląsku jest pod kontrolą – mimo ostatnich doniesień o powodzi,…
0 Komentarzy6 Minuty