Wszystkie kierunki zyskują na „wielkiej majówce’.
Średnie ceny zrównały się już niemal z cenami szczytu sezonu letniego sprzed roku, a ich poziom jest teraz wyższy od ubiegłorocznego tylko o 2 złote (tydzień temu o 34 złote).
Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez TravelDATA, spółkę zajmującą się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień sierpnia, czyli czas największej liczby wyjazdów wakacyjnych w Europie i w naszym kraju.
Majówka jest bardzo ważną datą dla kształtowania cen turystycznych imprez, bowiem zwykle w tym czasie wielu organizatorów dokonuje istotnych zmian wynikających z podpisanych kontraktów z hotelarzami. Tak było przez cały szereg lat poprzednich, ale w tym roku skala zmian (zwyżek cen) była znacznie mniejsza niż zwykle, co wynika z kształtowania się sytuacji rynkowej i lekko spadających kursów walut. Możliwe jednak, że z powodu kalendarza część biur rozłożyła dostosowanie cen na dwa tygodnie, a więc o bardziej adekwatnym obrazie sytuacji w tym zakresie będziemy mogli mówić dopiero za tydzień.
Tym niemniej można powiedzieć, że na razie na konkurencyjności pomajówkowych zmian najbardziej zyskały: Maroko i Majorka, a w pewnym stopniu również kierunki tunezyjskie i greckie, a osłabiły swoją pozycję kierunki egipskie i Portugalia. Z biur zyskały na ogólnej konkurencyjności ofert Itaka, Neckermann, 7islands i Rainbow Tours, a droższe stały się na razie oferty wielu małych biur i dobrze sprzedającego się dotychczas TUI. Wyróżniają się zniżki cen dokonane przez Alfa Star na wyspach Kreta, Korfu (3*) i Kos (3*), Rainbowa na Tureckiej Riwierze (5*), w Maroku, na Chalkidiki, a także wyspach Kos i Korfu (głównie 4*) i biura Exim na Gran Canarii (3*) i Teneryfie (3*) oraz w Tunezji Kontynentalnej (5*).
Ponieważ zmiany cen nawiązują do sytuacji popytowo-podażowej w kraju, a w części za granicą, materiał w tej kwestii TravelDATA przedstawi po następnym weekendzie gdy zamknięta powinna już zostać kolejna runda dostosowań cenowych.
Na samym początku maja w porównaniu do poprzedniego tygodnia średnie ceny imprez szczytu sezonu lato 2015 wzrosły o 36 złotych (poprzednio wzrosły o 5 złotych). Największe zwyżki cen wystąpiły na Lanzarote i Portugalii – o 102 i 74 złote oraz na kierunkach egipskich, czyli Hurghadzie, Synaju i Marsa Alam – odpowiednio o 93, 34 i 18 złotych. Z kolei spadki średnich cen były znacznie mniejsze i nastąpiły w Maroku, na Majorce i na Cyprze – o 23, 22 i 15 złotych.
Średnie ceny zrównały się już niemal z cenami szczytu sezonu letniego sprzed roku, a ich poziom jest teraz wyższy od ubiegłorocznego tylko o 2 złote (tydzień temu o 34 złote). Wynika to z faktu, że po ubiegłorocznej majówce zwyżka cen była wyższa niż obecnie więc poziom średnich cen z 2014 roku dogonił obecny.
Podobnie jak w kilku ostatnich tygodniach największe dodatnie różnice w porównaniu z okresem sprzed roku wykazują kierunki egipskie, czyli Hurghada, Synaj i Marsa Alam – o 156, 140 i 57 złotych oraz Cypr i Portugalia – odpowiednio 221 i 190 złotych. Roczne zwyżki cen na kierunkach egipskich, które w ostatnich tygodniach stale malały z 291 złotych w połowie marca do 102 złotych tydzień temu, teraz nieco wzrosły – do 115 złotych. Wzrosła też roczna różnica cen na Kanarach z 23 do 42 złotych, natomiast wyraźnie poszła w dół na kierunkach greckich – z plus 23 do minus 62 złotych i tureckich – z minus 54 do minus 134 złotych, a nieznacznie w Bułgarii z minus 71 do minus 78 złotych. Nie zmieniła się różnica cen na kierunkach tunezyjskich i nadal są one niższe od cen ubiegłorocznych o około 45 złotych.
Liderem wyższych niż przed rokiem cen w Grecji nadal pozostaje Kos, ale jest on droższy niż przed rokiem już tylko o 24 złote (przed tygodniem o 121 złotych), a na Kanarach Teneryfę zamieniła teraz Gran Canaria – droższa obecnie o 128 złotych. Największe kierunki o niższych cenach niż rok temu to obecnie Turecka Riwiera, Tunezja kontynentalna i Turcja Egejska – o 158, 144 oraz 109 złotych. W Turcji w obliczu obaw o przyjazdy turystów rosyjskich tamtejsi hotelarze obniżają ceny w celu zachęcenia do przyjazdu turystów z innych krajów. Stopniowe obniżki cen na kierunkach tunezyjskich mają zaś niewątpliwie związek z zamachem w Tunisie. Sporo niższe niż przed rokiem są też obecnie średnie ceny na Fuerteventurze, w Bułgarii, a także na Korfu i Majorce – odpowiednio o 99, 78 i 74 i 69 złotych.
Z dużych biur podróży w relacji do roku ubiegłego najbardziej obniżył ceny Neckermann. Być może jest to rezultat zmiany polityki związanej z coraz liczniejszym uczestnictwem w jego biznesie pracowników dawnej Triady. Znaczne zniżki wobec ubiegłego roku stosują też Itaka, Sun & Fun i Grecos, o średnio 125, 130 i 60 złotych. W tym, co jednak dla nabywców najważniejsze, czyli w bezwzględnych poziomach cen bieżących nie nastąpiły znaczące zmiany i z dużych biur najlepsze ich poziomy nadal oferują Itaka, Grecos, a także w części oferty Rainbow Tours i ostatnio Wezyr oraz powracająca do gry Alfa Star. Obecnie na pierwszym lub drugim miejscu w 22 analizowanych letnich destynacjach oraz w trzech kategoriach hoteli konsekwentnie największą liczbą najtańszych ofert dysponuje nadal tradycyjnie Itaka (25). Na dalszych pozycjach plasują się Wezyr (18), Alfa Star (16) oraz tradycyjnie oferujący przez wiele tygodni atrakcyjne ceny Rainbow Tours (15). Alfa Star powróciła do tego grona po kilkutygodniowej przerwie, co może świadczyć o dużej determinacji tego biura do zwrócenia na siebie uwagi turystycznych agentów i klientów, jako stabilnego już organizatora i ponownie oferującego atrakcyjne cenowo wycieczki. Wśród małych biur po dużych obniżkach sprzed około miesiąca tanimi ofertami dysponuje nadal biuro Net Holiday.
Obecnie nadal najwyższą opłacalność na okres wakacji wykazują kierunki bułgarskie oraz tunezyjskie, a także Turcja Egejska i Turecka Riwiera. W zakresie niższych kategorii hoteli bardzo opłacalna jest Kreta, a w zakresie hoteli 5-gwiazdkowych wysoką opłacalność wykazują też kierunki egipskie. Nadal obowiązuje reguła, że wraz ze wzrostem kategorii hoteli opłacalność ofert greckich często maleje (ceny szybko rosną), a na kierunkach egipskich jest odwrotnie – wraz ze wzrostem kategorii hoteli względna opłacalność ofert zwiększa się, gdyż ceny rosną tam stosunkowo niewiele.
Inne istotne kwestie dotyczące turystyki wyjazdowej.
POWIĄZANE WPISY
22 stycznia 2025
Travel Advance będzie współpracować z nowym DMC z Abu Dhabi
Od grudnia 2024 roku agencja Travel Advance, specjalizująca się w marketingu destynacji,…
0 Komentarzy1 Minuty
21 stycznia 2025
Ecco Travel uruchomił promocje na wybrane wycieczki objazdowe
Ecco Travel ogłasza kolejną edycję promocji „Wielka obniżka”, która potrwa od 17 do 31…
0 Komentarzy1 Minuta
20 stycznia 2025
Biura podróży – po dużym wzroście, ceny zaczęły powoli spadać
W ubiegłym tygodniu średnia cena wycieczek z wylotami pomiędzy 4 i 10 sierpnia 2025…
0 Komentarzy3 Minuty
15 stycznia 2025
Sun&Fun otwiera pierwszy salon w galerii handlowej
Sun&Fun otworzył swój pierwszy salon sprzedaży w warszawskim Centrum Handlowym Promenada.…
0 Komentarzy2 Minuty
14 stycznia 2025
Biura podróży – znaczny wzrost cen imprez turystycznych
W minionym tygodniu, średnia cena wycieczek z wylotami pomiędzy 4 i 10 sierpnia 2025…
0 Komentarzy3 Minuty
14 stycznia 2025
Turystyka w 2025 roku – co nas czeka?
Poznaj trendy w turystyce na 2025 rok: dynamiczne pakietowanie, AI i zintegrowane…
0 Komentarzy3 Minuty
10 stycznia 2025
Sabina Saikovskaja nową dyrektorką regionalną Join UP
Od stycznia 2025 roku, stanowisko dyrektorki regionalnej na Polskę i kraje bałtyckie…
0 Komentarzy2 Minuty
9 stycznia 2025
Wakacje.pl partnerem Gali Waszej Turystyki
Wakacje.pl będą partnerem czwartej edycji Gali Waszej Turystyki. Wydarzenie odbędzie się…
0 Komentarzy2 Minuty
9 stycznia 2025
Sykon w gronie partnerów Gali Waszej Turystyki
Sykon – specjalista w tworzeniu nowoczesnych systemów rezerwacyjnych dla biur podróży –…
0 Komentarzy2 Minuty