Wybrano najlepsze produkty turystyczne na Mazowszu

Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna w 2024 roku konsekwentnie promuje atrakcje regionu poprzez wydawanie nowych przewodników, przyznanie nagród w konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny oraz organizowanie konkursów. Wyróżniono najciekawsze miejsca i wydarzenia, które przyciągają turystów na Mazowsze jednocześnie wzmacniając jego pozycję jako atrakcyjnej destynacji turystycznej w Polsce.

W ostatnich dniach pojawił się przewodnik „Mazowsze przemysłowców i wynalazców”. To druga edycja „Industrialnego Mazowsza”, który przybliża osiągnięcia inżynierów i wizjonerów związanych z regionem. W przewodniku znajdziemy informacje o przemysłowych zabytkach, takich jak szwalnie, browary, fabryki czy huty. Z kolei pierwsza edycja tego wydawnictwa została rozszerzona o nowe atrakcje związane z przemysłową historią Mazowsza. Do ponad 130 destynacji dodano m.in. Muzeum Fabryka Czekolady E. Wedel i Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie.

Oddajemy drugą edycję przewodnika „Industrialne Mazowsze”. Znalazło się w niej jeszcze więcej historii, miejsc i ciekawostek. Żeby zobaczyć na własne oczy poprzemysłowe zabytki, wcale nie trzeba wyruszać na południe Polski, do kopalń. Mazowsze również jest ich pełne” – zachęca Izabela Stelmańska, prezes Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

Obie edycje przewodników „Industrialne Mazowsze” dostępne są w dwóch wersjach. Papierowe wydania można znaleźć m.in. w Punktach Informacji Turystycznej. Z kolei wersje elektroniczne są dostępne dla każdego na stronach Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

Najlepsze Produkty Turystyczne w województwie mazowieckim

Zakończył się także regionalny etap konkursu Na Najlepszy Produkt Turystyczny, dzięki któremu od 20 lat promowane są najbardziej atrakcyjne turystycznie miejsca, inicjatywy czy wydarzenia. W tym roku wyróżniono:

  • Rodzinny Piknik z Zespołem Mazowsze w Karolinie – wydarzenie kulturalne, które od 7 lat przybliża tradycje i dziedzictwo Mazowsza poprzez warsztaty i kiermasze z udziałem lokalnych artystów.
  • Gala Alei Gwiazd Literatury w Mińsku Mazowieckim – atrakcja łącząca promocję czytelnictwa i kultury, z gwiazdami literatury, które mają swoje miejsca w alei, m.in. Olga Tokarczuk czy Janusz Głowacki.
  • Szydłowiec – malownicze miasteczko z renesansowym zamkiem położonym na wyspie, które zdobyło uznanie za swoją spokojną atmosferę i historyczne atrakcje.
  • Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie – ośrodek promujący kulturę ludową z całego świata, mieszczący się w zabytkowym budynku w stolicy.
  • Światowy Dzień Jabłka w Warce – święto owocowe związane z bogatą tradycją sadowniczą regionu, obchodzone od 2019 roku.
  • Turniej Rycerski o Pierścień Księżnej Anny w Liwie – wydarzenie historyczne, które co roku przyciąga miłośników średniowiecza na błonia zamkowe, gdzie odbywają się pokazy rycerskie.

Super Certyfikat Najlepszego Produktu Turystycznego trafił do Centrum Nauki Kopernik

Światowy Dzień Jabłka, Rodzinny Piknik z Zespołem Mazowsze oraz Festiwal Artystów Ulicznych i Precyzji powalczą w ogólnopolskim konkursie na Najlepszy produkt Turystyczny – Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej. Festiwal Artystów Ulicznych i Precyzji będzie się również ubiegał o Certyfikat Internautów, na którego głosowanie rusza w połowie października. W kategorii Turystycznego Odkrycia Roku Mazowsze zgłasza Park rozrywki Kosmiczne Ranczo, a w kategorii Złotego Certyfikatu POT – Centrum Nauki Kopernik.

Konkurs fotograficzny „Podróże z flagą Mazowsza”

Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna po raz trzeci zorganizowała konkurs fotograficzny „Podróże z flagą Mazowsza”. W tym roku zgłoszono niemal dwa razy więcej zdjęć niż w poprzednich edycjach.

W kategorii Open zwyciężyła Ewa Siwiecka za zdjęcie „Piękna, odważna, nowoczesna. Warszawa”, a w kategorii PRO pierwsze miejsce zdobył Mariusz Makowski za zdjęcie „W odmętach”. Zwycięzcy otrzymali nagrody finansowe oraz możliwość promocji swoich prac w kalendarzach i na wystawach plenerowych.