Góry, wakacyjne obozy i zorganizowana turystyka oraz podróżowanie z dziećmi to najpopularniejsze tematy poruszane w Polsce na forach turystycznych u progu sezonu. Tak wynika z globalnego badania przeprowadzonego przez Mondial Assistance w czerwcu tego roku.
Badanie zostało przeprowadzone przez w 11 krajach na całym świecie (Polska, Niemcy, Wielka Brytania, Hiszpania, Francja, Holandia, Włochy, Austria, USA, Australia, Chiny). W każdym z tych krajów analizowano popularne fora internetowe, w Polsce były to: Travelmaniacy, Turystyka górska, Forum podróżnicze, Forum turystyczne, Odyssei, Najlepszewakacje.pl, Holidaycheck, Trip4Cheap, Wizaz i podróżnicze forum Gazeta.pl. Do wyszukiwania używano słów: “forum + turystyka”, “forum + podróże” i “forum + wakacje”.
#HELPME, jak nazwano to badanie, ma na celu pokazanie wpływu mediów społecznościowych na to, jak i o co pytamy przygotowując się do podróży. Wyniki są wykorzystywane do rozwoju usług odpowiadających na potrzeby podróżujących na całym świecie.
Góry, obozy i wyjazdy z dziećmi
Nieco zaskakujące może się wydawać pierwsze miejsce na polskiej liście kategorii „góry” – wspominano o niej prawie 211 tys. razy. Tego tematu nie ma w top 10 w żadnym innym kraju. Kolejne na liście wakacyjne obozy oraz zorganizowane wyjazdy i wycieczki wzmiankowano 197 tys. razy. Trzecie „podróżowanie z dziećmi” to już znacznie mniejsza liczba – 87 tys. Oprócz tego w top 10 znalazły się: relacje z podróży, podróże morskie, rejsy, loty, linie lotnicze, towarzysz podróży, podróże po świecie, sprzęt i zdjęcia/video. W najpopularniejszej kategorii rozmawiano m.in. o takich rzeczach jak miejsce na wyprawy w góry, prowiant na długą wyprawę, podróże w słowackie Tatry czy pogoda i warunki meteo w wysokich górach.
„Takie wyniki analizy polskich forów turystycznych odpowiadają wynikom naszego badania turystycznego, w którym w tym roku wyjątkowo dużo pytanych zadeklarowało, że na wyjazd wakacyjny wybierają się w kraju (51 proc.). Być może będą to właśnie polskie góry czy krajowe obozy. W kontekście gór niepokojące jest jedynie to, że sporo osób planujących krajowe wakacje nie myśli o bezpieczeństwie. Zakup ubezpieczenia deklaruje jedynie 15 proc., a w końcu zarówno górskie wycieczki, jak i wakacyjne obozy nie należą do najbezpieczniejszych form turystyki.” – mówi Piotr Ruszowski, dyrektor sprzedaży i marketingu Mondial Assistance.
Europejczyk szuka towarzystwa
Najpopularniejsze wątki globalnie, ale także w Europie to transport lotniczy, poszukiwanie towarzysza podroży i rejsy. Znaczący udział mają też wątki związane z kosztami – z dużą ilością dyskusji na temat okazyjnych ofert podróży, kempingów czy programów lojalnościowych. Niemcy najczęściej rozmawiają o liniach lotniczych, agencjach turystycznych i zagadnieniach prawnych związanych z podróżowaniem (wizy, paszporty, lokalne podatki). Włochów najbardziej interesują okazyjne oferty podróżne, Holendrzy rozmawiają głównie o towarzystwie w podroży, a Austriacy, Anglicy i Hiszpanie najczęściej szukają informacji o transporcie lotniczym i liniach lotniczych (najpopularniejsza kategoria także globalnie). Nieco odmienne oczekiwania maja Francuzi – tam na pierwszym miejscu na liście wyszukiwania znajdują się hotele z usługami all-inclusive. Tylko oni wydają się być tym zainteresowani. W top 10 są też praca, studia i życie za granicą, prace papierkowe związane z podróżami czy rowerowe wyprawy. Generalnie wyniki pokazują ogromną kreatywność i różnice kulturowe pomiędzy Europejczykami, także w zakresie podróżowania i obaw z nim związanych.
Chińczycy podróżują z rodzicami
Dużych różnic z Europą moglibyśmy oczekiwać także analizując wyniki z Chin, tutaj jednak nie są aż tak wyraźne. Chińczycy najczęściej w kontekście wakacji rozmawiają wprawdzie o podróżowaniu z rodzicami (ta kategoria nie pojawia się nigdzie indziej), ale z ich listy top 10 najczęstszych wątków aż połowa pokrywa się z tymi z czołówki europejskiej. Wbrew pozorom większe różnice są w porównaniu Europy z USA. Numer 1 za oceanem to programy lojalnościowe i służące do tzw. zbierania mil podczas częstego latania. Inne ciekawostki, które trudno znaleźć w czołówce wyszukiwań w Europie to bezpieczeństwo na wakacjach, podróżowanie i technologia czy rezerwowanie on-line i wypożyczalnie samochodów.
Badanie „Gdzie, za ile, jak długo – przeciętny Polak na wakacjach” przeprowadzone przez AC Nielsen na zlecenie Mondial Assistance w maju tego roku.
POWIĄZANE WPISY
20 listopada 2024
Kulturalne Mazowsze – co warto zobaczyć jesienią
Jesienna aura nie zawsze sprzyja wędrówkom na świeżym powietrzu i eksplorowaniu uroków…
0 Komentarzy8 Minuty
19 listopada 2024
Z Gniezna do Warszawy. Nowa wystawa „1025. Narodziny Królestwa” już otwarta
W nowoczesnym gmachu Muzeum Historii Polski w Warszawie 14 listopada odbył się uroczysty…
0 Komentarzy1 Minuta
19 listopada 2024
MROT kontynuuje akcję promocyjną #PamięćiHistoria
Listopad, miesiąc zadumy i refleksji nad historią oraz pamięcią narodową, stał się…
0 Komentarzy3 Minuty
14 listopada 2024
Prywatny koncert Marzeny Markowskiej do wylicytowania na IV Gali Waszej Turystyki
Już 10 stycznia 2025 roku w warszawskim Hotelu Renaissance odbędzie się IV Gala Waszej…
0 Komentarzy1 Minuty
12 listopada 2024
Otwarte zgłoszenia udziału w aukcji charytatywnej na Gali Waszej Turystyki. Włącz się i pomagaj
Podczas kolejnej edycji Gali Waszej Turystyki, która odbędzie się 10 stycznia 2025 roku…
0 Komentarzy1 Minuty
12 listopada 2024
Miejsca, gdzie jesień na Mazowszu wygląda najpiękniej
Wprawdzie o wakacjach zdążyliśmy już zapomnieliśmy, ale Mazowsze w jesiennej szacie też…
0 Komentarzy7 Minuty
7 listopada 2024
Jesień w Olsztynie: historia, smaki i szlaki pełne barw
Olsztyn jest kameralnym miastem, które szczególnie w sezonie letnim tętni życiem.…
0 Komentarzy7 Minuty
5 listopada 2024
Save the date! IV Gala Waszej Turystyki już 10 stycznia 2025
Redakcja portalu WaszaTurystyka.pl ma zaszczyt zaprosić na IV Galę Waszej Turystyki,…
0 Komentarzy2 Minuty
31 października 2024
Przerwa w czasie lotu w Warszawie? Poznaj atrakcje niedaleko Okęcia!
Warszawa to miasto, które warto poznać, nawet jeśli masz jedynie krótką przerwę między…
0 Komentarzy2 Minuty