Sprzedaż biletów lotniczych w I połowie stycznia – 84 proc. Zunifikowane ferie wstrzymały poprawę

Panorama Dubaju/fot. archiwum DTCM

Dubaj nadal numer 1 ale reszta egzotyki depcze po piętach? Agenci obsługujący marynarzy otwierają szampana? Co z Tour Operatorami ?

W pierwszej połowie stycznia trudno doszukać się pozytywów w wynikach sprzedaży biletów lotniczych. Na poziomie wolumenu całościowego wynik kształtuje się bowiem na -84% rdr . Wolumen ilościowy biletów wskazuje zaś na 78% spadek.

Dubaj, Malediwy, Cancun i Zanzibar ratują branżę – ale efekt osłabiły zunifikowane ferie

Wciąż jeżeli chodzi o kierunki nie ma żadnych zaskoczeń. Sprzedają się tylko ciepłe /egzotyczne kierunki zimowe. Z tym iż pierwszy raz istotne spadki sprzedaży notuje Dubaj. Mimo takowych wciąż pozostaje liderem /destynacją numer jeden w sprzedażach. Niewielki kilkunastoprocentowy spadek notują też Malediwy.

Dubaj największy kierunek biznesowy bez LOTu – kiedy to się zmieni?

Wygranymi I połowy stycznia są zaś Cancun i Zanzibar. W przypadku tego drugiego nie można nie zauważyć nakręconego na ten kierunek HYPE. Celebryci i media zrobili swoje. Cancun tradycyjnie sprzedaje się dobrze zimą, jednak w tym roku jest mu jeszcze łatwiej. Konkurencja jest mniejsza, a LOT do Meksyku można tez odbyć z kolejnymi  tradycyjnymi liniami jak Lufthansa czy TAP. Cancun sprzedaje się też nieźle z Krakowa i Wrocławia.

Z pewnością na taki wynik stycznia miały zunifikowane ferie. Gro sprzedaży na  okres szkolnej laby skumulowało się bowiem już wcześniej. Jeszcze w 2020 roku.

W czołówce brak touroperatorów

Co ciekaw wciąż na kluczowych pozycjach brak tour operatorów. Z pewności odpowiada za to postawianie na własne chartery vide Itaka czy Rainbow. Jednak przegapienie możliwości jakie daje dynamiczne pakietowanie daje się też we znaki. Wkrótce może to jednak się zmienić , Itaka rozmawia z LOT o wspólnym uruchomieniu tej usługi.

OTA, marynarze i konsolidatorzy radzą sobie nadal relatywnie najlepiej

Wśród tych którzy mają pomysł na przejście kryzysu, bryluje wciąż ta sama grupa agentów. OTA z wynikami na poziomie wolumenu ilości biletów rzędu -50% może uważać się za szczęściarza na tle szerokiego rynku.

Lepiej radzą sobie tylko marynarze gdzie pojawia się nawet wynik dodatni. Co ciekawe aż dwie agencje wyspecjalizowane w tym ruchu znajdują się w pierwszej dziesiątce sprzedawców biletów w I połowie stycznia.

Nadal dobrze radzą sobie konsolidatorzy, aż trzy agencje tj Primapol , Profi Travel i lider rynku Hurra zameldowały się w pierwszej dziesiątce sprzedawców. To wszak właśnie oni wystawiają bilety do najlepiej sprzedających się destynacji.

Biznes Travel – spuśćmy zasłonę milczenia – tylko kompaktowi agenci wykazują progres

Niestety nie ma dobrych wiadomości w segmencie biznes travel. Wszystkie kluczowe agencje mają wyniki dużo poniżej średniej. Bronia się tylko mali kompaktowi agenci , tacy jak np. Lucky Flights , Stare Miasto czy Aurinko. To poniekąd pokazuje iż nasza lista potencjalnych agentów do obsługi podroży służbowych w sposób właściwy diagnozowała tych których obroni jakość obsługi.

Lista agentów obsługujących podróże służbowe – do kogo wysłać zaproszenie do współpracy

W segmencie Biznes Travel trudno o optymizm, LOT kasuje kolejne połączenia, BA tnie loty do Polski a KLM rejsy interkontynentalne. Wydaje się iż w najbliższym czasie tylko produkt wakacyjny i ten marynarski ma szanse na sprzedaż.

Co ciekawe od dłuższego czasu rosną stawki frachtu morskiego, z pewnością za tym pójdzie popyt na prace marynarzy, także choć dla kilku agentów w Polsce zaświeci nieco więcej słońca.

Andrzej Kawałek

Ekspert ds. podróży służbowych


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center