Zachodniopomorska ROT w prawnym niebycie
Sąd Rejonowy w Szczecinie odrzucił na początku grudnia ubiegłego roku wniosek Zachodniopomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej o wpisanie nowego składu zarządu do KRS. Oznacza to, że formalnie prezesem nadal jest Marek Migdal, i pod znakiem zapytania stoi ważność uchwał przyjętych przez nowy zarząd.
W styczniu tego roku również do Sądu Rejonowego w Szczecinie wpłynęło pismo z Ministerstwa Rozwoju, które jest organem sprawującym nadzór nad ZROT. Resort wnioskuje o uchylenie dwóch uchwał Walnego Zebrania Członków Zachodniopomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej z kwietnia 2019 roku, w tym uchwały w sprawie odwołania członków zarządu ZROT. Ministerstwo uważa oba dokumenty za niezgodne ze statutem ZROT.
Walne niezgodne ze statutem?
Przypomnijmy, że 16 kwietnia 2019 roku, podczas Walnego Zebrania Członków Zachodniopomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, odwołano dotychczasowy zarząd, z prezesem Markiem Migdalem na czele. Nowym prezesem został Damian Greś, dyrektor Wydziału Turystyki i Gospodarki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego.
Jak się dowiadujemy, przy wyborach nowego zarządu popełniono błędy proceduralne, które mogą być podstawą do ich podważenia. Z tego też względu dokumentacja walnego zgromadzenia nie została przyjęta przez KRS.
Z pisma wysłanego przez Ministerstwo Rozwoju dowiadujemy się m.in. że „szczególne zastrzeżenie budzi fakt zmiany porządku obrad Walnego Zebrania z dnia 16 kwietnia 2019 roku, polegający na zmianie brzmienia pkt 14, który pierwotnie brzmiał „Informacja o rezygnacji członków zarządu ZROT”, a otrzymał brzmienie „Odwołanie członków zarządu ZROT”…
I dalej:
„… zasadnym jest przyjęcie, że członkowie Walnego Zabranianie zostali właściwie poinformowani o mającej istotne znaczenie dla ZROT zmianie (odwołanie zarządu), która miała zostać dokonana podczas zebrania w dniu 16 kwietnia 2019 roku. Z pierwszej wersji tego punktu wynika, że planowano przyjąć informację o rezygnacji niektórych osób z pełnienia funkcji członków zarządu ZROT, którzy rezygnują z niej dobrowolnie. Druga wersja tego punktu sugeruje natomiast, że nastąpi usunięcie dotychczasowych członków zarządu ZROT i nie jest to związane z ich wyborem i decyzją i rezygnacji…”
Odwołanie zarządu na jakiej podstawie?
Resort zwraca uwagę również, że w uchwale odwołującej zarząd nie podano dokładnej podstawy prawnej ze Statutu, która pozwalałby na odwołanie członków zarządu ZROT.
Jeśli Sąd Rejonowy przychyli się do wniosku Ministerstwa Rozwoju, to okaże się, że zarząd ZROT działa od prawie roku nielegalnie, w związku z tym wszystkie jego decyzje podejmowane w tym czasie prawdopodobnie będą musiały być anulowane.
Na razie w KRS wciąż widnieje stary skład zarządu (Marek Migdal jako jego prezes), a być może dojdzie do unieważnienia uchwały o odwołaniu tegoż zarządu. Prawdopodobnie konieczne będzie zwołanie kolejnego Walnego Zebrania Członków Zachodniopomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, kolejnych wyborów, uchwał.
Dalszy los uchwał ZROT
Obecnie nie jest jasna sytuacja formalno-prawna organizacji, może wpłynąć na jej bieżącą działalność. Niezręczność dotyczy chociażby wydatkowania środków i zatwierdzania projektów. W ubiegłym roku ZROT zorganizowała m.in. Konkurs na wsparcie wydawnictw promocyjnych o tematyce turystycznej w roku 2019. Łączna pula środków przeznaczonych na ten konkurs wyniosła 26 tys. zł. Organizacja wystawiała się na targach, obejmowała patronatem imprezy turystyczne, opłacała swoich pracowników. Wszystkie decyzje w tych sprawach są – z formalnego punktu widzenia – do podważenia.
„Uchwały moim zdaniem są ważne, nie zostały uchylone, zarząd nie podjął takiej decyzji. Ciężko przewidzieć, co postanowi sąd, nie będę się do tego odnosił. Nie zakładamy takiego scenariusza, że sąd nie przychyli się do naszego wniosku” – mówi poproszony o komentarz dyrektor biura ZROT Artur Pomianowski. „Walne zgromadzenie członków i tak musi się odbyć w tym półroczu, ono jest umocowane, by potwierdzić ustalenia poprzedniego walnego zgromadzenia i rozwiązać wszystkie wątpliwości, które narosły wokół tej sytuacji” – dodaje.
POWIĄZANE WPISY
20 grudnia 2024
Certyfikaty POT: najlepsze produkty turystyczne 2024 roku
Złoty Certyfikat POT dla Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego, Morskie Centrum Nauki…
0 Komentarzy3 Minuty
20 grudnia 2024
Wakacyjne plany Polaków na 2025 rok: poszukiwanie rodzinnych korzeni, przygody z adrenaliną i odkrywanie kraju
Jak wynika z najnowszego raportu, apetyt na podróże w 2025 roku będzie nadal rósł.…
0 Komentarzy6 Minuty
20 grudnia 2024
Już cztery polskie regiony zostały wyróżnione przez Przewodnik Michelin
Zakończyła się selekcja lokali wyróżnionych przez znany i ceniony na świecie Przewodnik…
0 Komentarzy5 Minuty
20 grudnia 2024
Weekend w Krakowie z Tomaszem Karolakiem od Fly.pl. Oprowadzanie po Krakowie dziennym i nocnym z noclegiem w hotelu pięciogwiazdkowym będzie do wylicytowania na IV Gali Waszej Turystyki
Już 10 stycznia 2025 roku w warszawskim Hotelu Renaissance odbędzie się IV Gala Waszej…
0 Komentarzy1 Minuty
19 grudnia 2024
Boom na Polskę. Jak przyciągnąć turystów z Bliskiego Wschodu
W ostatnim czasie obserwujemy zwiększone zainteresowanie turystów arabskich szeroko…
0 Komentarzy2 Minuty
18 grudnia 2024
Warszawa w oczach zagranicznych dziennikarzy
Wizyty prasowe dla mediów zagranicznych stanowią doskonałą okazję do pokazania atrakcji…
0 Komentarzy4 Minuty
18 grudnia 2024
Kampania „Miasto Przygody” triumfuje: 17 mln wyświetleń i osiem międzynarodowych nagród
Wrocław podsumował kampanię „Miasto Przygody”, która w ciągu dwóch lat przyciągnęła uwagę…
0 Komentarzy3 Minuty
16 grudnia 2024
Kolacja z Robertem Makłowiczem będzie do wylicytowania podczas IV Gali Waszej Turystyki
Podczas IV Gali Waszej Turystyki, która odbędzie się 10 stycznia 2025 roku w warszawskim…
0 Komentarzy1 Minuty
12 grudnia 2024
Video Podcast Waszej Turystyki: Mazowsze – region, który zaskakuje na każdym kroku
W trakcie XV Forum Promocji Turystycznej, Izabela Stelmańska, zastępczyni dyrektora…
0 Komentarzy1 Minuty
Dotychczas regionalne organizacje turystyczne były niszczone lub zawłaszczane przez PiS.
Ekipa Bańki usilnie pracowała nad ich marginalizacją i pomniejszaniem znaczenia.
W tym przypadku destrukcji dokonuje urzędnik samorządowy powołany przez PO.
Może to nie ministerstwo powinno interweniować, a cenralne władze Platformy Obywatelskiej, które powinny jak najszybciej zdymisjonować swojego niekompetentnego funkcjonariusza??