Zadar a sprawa polska na UW

AG

Zadar to jedno z miast-pereł na dalmatyńskim wybrzeżu Chorwacji. O jego związkach z Polską opowiada wystawa otwarta na Uniwersytecie Warszawskim.

Zadar jest mniej znany od Dubrownika, ale nie mniej atrakcyjny. Za to związków z historią Polski ma więcej a zbytki nie mniej cenne.
W starym budynku Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego otwarto w poniedziałek wystawę Chorwacki Zadar – cząstką polskiej historii.

O tym, jak wiele związków łączy historię Polski z Zadarem dowiedzieliśmy się z wykładu historycznego Ambasador Chorwacji, Andrei Bekić. Mówiła ona nie tylko o Ludwiku Węgierskim i jego żonie Elżbiecie władających Polską, Węgrami i Chorwacją. Chociaż oczywiście postać Elżbiety i związanej z nią legendy o relikwii św. Symeona stanowi esencję wystawy. Relikwiarz św. Symeona to najwspanialszy zabytek Zadaru, ale oczywiście nie jest to zabytek jedyny. Nie bez powodu bowiem Zadar znalazł się w 2017 roku na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kilkanaście zdjęć które znalazły się na wystawie pokazuje zaledwie fragment tego pięknego miasta. Żeby je poznać najlepiej jak najszybciej tam pojechać. Ale wcześniej warto poczytać o niezwykłej historii Zadaru.

Otwierający wystawę, dyrektor Muzeum Uniwersytetu Warszawskieg, profesor Jerzy Miziołek, podkreślił: „Wystawa ma zachęcić nie tylko do odwiedzenia pięknej Chorwacji i Zadaru w szczególności, ale i do zainteresowania się naszą wspólną historią. Łączyły nas bowiem związki dynastyczne i kulturowe. To ważna wystawa w roku 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę i w kontekście koncepcji Międzymorza, w której Chorwacja i Polska odgrywają główne role.”

Wystawa na BUW będzie jeszcze do objerzenia przez dwa tygodnie. Potem rusza w tourne po Polsce, najpierw do Białegostoku.

Więcej o Zadarze: https://www.waszaturystyka.pl/swiat/item/3682-zadar-turystyka-jest-najwa%C5%BCniejsza.html
oraz
https://www.waszaturystyka.pl/swiat/item/7038-zakochaj-si%C4%99-w-zadarze.html

{gallery}7061{/gallery}