Zamek w Chęcinach – prawie 12,5 tysięcy gości w długi weekend

archiwum Zamku w Chęcinach

Czterodniowy pakiet atrakcji okazał się świetną propozycją spędzenia długiego weekendu właśnie na Zamku w Chęcinach! Z oferty skorzystało, niemal 12 500 zwiedzających! Absolutnym rekordem był czwartek 15 sierpnia, gdzie na zamku zagościło aż 3 637 turystów.

Długi sierpniowy weekend owocował mnóstwem atrakcji na Zamku w Chęcinach! Opowieści zamkowego Kałamarza, nauka pisania gęsim piórem, „Noc na Zamku”, warsztaty tkackie, pokazy walk, pokazy tańców dawnych, czy spotkania z ludźmi z epoki to namiastka pakietu przygotowanego dla zwiedzających.

W pierwsze dwa dni tj. 15 i 16 sierpnia na zamku zagościła Ostoja Dworska z interesującym programem edukacyjnym.

Skryba Grzegorz ubrany w tradycyjne dawne odzienie zakonnika opowiadał o średniowiecznym piśmie i uczył zwiedzających pisania gęsim piórem. Każdy z uczestników zabrał do domu na pamiątkę własnoręcznie wykonane pozdrowienia ostemplowane pieczęcią zamkową Nauka przez zabawę przyciągnęła rzeszę turystów! Szczególnie rodziny z dziećmi licznie korzystały z atrakcji.

16 sierpnia odbyła się również przedostatnia w tym sezonie Noc na Zamku! W blasku księżyca i cieniu nocy zamkowe mury nabierają tajemnicy, którą chciało rozwikłać, aż 250 uczestników! Widowiskowe fire-show, humorystyczna scenka epokowa, pokazy tańców dawnych, konkursy i zabawy oraz duch Białej Damy to dawka wspaniałych wrażeń! Bilety na imprezę zawsze wyprzedają się w ekspresowym tempie. Tak samo było w tym przypadku. W piątek – w dzień imprezy – gospodarze odebrali niezliczoną ilość telefonów z zapytaniem o Noc na Zamku, a wejściówki były już wyprzedane tydzień wcześniej. Ostatnia Noc na Zamku odbędzie się 30 sierpnia na zakończenie wakacji!

Z kolei 17 sierpnia na górnym dziedzińcu zamku odbywały się warsztaty tkackie. Chętni mogli spróbować swoich umiejętności w tkaniu gobelinu. Mieniące się kolorami kłębki nici zachęcały do zabawy przede wszystkim dzieciaki. 18 sierpnia natomiast odbyły się pokazy walk bronią białą.

Dodatkowo codziennie odbywały się pokazy tańców dawnych, spotkania z ludźmi z epoki, animacje, konkursy i zabawy. Ponadto turyści mogli uczestniczyć w zamkowej grze o nazwie „Koło fortuny”.

Oblężenie turystyczne odnotowała również renesansowa kamienica „Niemczówka”! Zbrojownia, makieta zamku, piwnice z czasowymi ekspozycjami czy Sala Wielka to tylko niektóre z atrakcji kamienicy! W okresie 4 dni to klimatyczne miejsce z niesamowitym duchem historii przyciągnęło około 1000 turystów! Warto podkreślić, że z biletem z zamku turyści mogą zwiedzać „Niemczówkę” bezpłatnie.