Zastrzeżenia KNF wobec Rainbow Tours bezpodstawne

Prokuratura Rejonowa Łódź – Śródmieście umorzyła dochodzenie w sprawie udzielania przez Rainbow Tours umów „Gwarancji zwrotu kosztów”. Komisja Nadzoru Finansowego uważała, że Rainbow Tours oferowała od 1 stycznia 2009 do 17 lipca 2014 produkt tożsamy (Gwarancje Zwrotu Kosztów) z umową ubezpieczenia, prowadzać działalność ubezpieczyciela bez zezwolenia.

Rainbow Tours przedstawiło KNF obszerne wyjaśnienia oraz opinie prawne, nie mniej jednak KNF przekazała sprawę do zbadania prokuraturze a także umieściła firmę Rainbow Tours (w dniu 12 września 2014 roku) na Liście Ostrzeżeń Publicznych. 9 września Zarząd Rainbow Tours sam zgłosił sprawę do prokuratury, dążąc do wyjaśnienia wszelkich wątpliwości i oczyszczenia się z zarzutów KNF.

„Gwarancja zwrotu kosztów” oferowana była klientom od 1 stycznia 2009 roku do 17 lipca 2014, a w momencie powzięcia wątpliwości przez KNF w sprawie jej legalności, została wycofana z oferty.
Według Rainbow Tours gwarancja była tylko i wyłącznie umową cywilnoprawną – opcjonalną, gwarantującą klientowi prawo odstąpienia od umowy o świadczenie usług turystycznych, przy spełnieniu konkretnych warunków.

Jak głosi komunikat Rainbow Tours, celem tej umowy było budowanie renomy firmy i zaufania klientów a sam produkt oferowany był przeważnie bezpłatnie w trakcie promocji, przede wszystkim rozpoczęcia sprzedaży oferty, wraz innymi gwarancjami, takimi jak np. gwarancja najniższej ceny, czy bezpłatnej zmiany terminu.

Prokuratura uznała, iż zastrzeżenia KNF co do legalności „Gwarancji” są bezpodstawne i nie dają żadnej podstawy do odpowiedzialności karnej Zarządu Rainbow Tours. Gwarancja została uznana za umową cywilnoprawą podobną do umowy ubezpieczenia, nie zaś umową ubezpieczenia, gdyż oferowana była tylko i wyłącznie jako element dodatkowy umowy i nie wymagała wpłacenia składki.

Adam Gąsior

Redaktor naczelny portalu branżowego WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center