Zimowe wyjazdy Polaków: siedem na 10 osób preferuje płatności bezgotówkowe

fot. Babette Landmesser /unsplash

Nowe badanie Visa pokazuje, że prawie połowa Polaków planuje spędzić zimą urlop w górach. Siedmiu na 10 naszych rodaków, którzy w tym roku wybiorą się na zimowe ferie, chce płacić kartą, smartfonem lub zegarkiem. Połowa podróżujących planuje wydawać dziennie od 150 do 399 zł na osobę. Badanie pokazuje też, że bardziej popularne staje się łączenie aktywnego wypoczynku z relaksem.

Prawie trzy czwarte Polaków planuje spędzić wakacje zimowe w swoim kraju, natomiast ci, którzy planują podróż za granicę, najczęściej zamierzają wybrać się do Słowacji, Czech i Włoch. Oprócz wyboru miejsca docelowego, zwracają uwagę na komfort i bezpieczeństwo przez cały czas trwania wypoczynku.

Cyfrowe płatności to klucz do zadowolenia klientów

Jak potwierdzają dane, jeśli w ośrodkach narciarskich nie byłyby akceptowane płatności cyfrowe, znaczna liczba polskich podróżujących wydawałaby mniej (16 proc.), skorzystałaby z usług konkurencji (14 proc.) lub nie wróciłaby w to samo miejsce następnym razem (11 proc.). Wielu Polaków (65 proc.) chce wyruszyć na stoki bez portfela, mając w kieszeni jedynie smartfon lub smartwatch, by płacić cyfrowo najczęściej za posiłki w restauracjach oraz w sklepach (26 proc.) i za zakwaterowanie (17 proc.).

Wielu respondentów chciałoby płacić cyfrowo w miejscach, gdzie do tej pory nie mieli takiej możliwości. Wskazują parkingi (31 proc.), sklepy (19 proc.) i hotele oraz noclegi (18 proc.). Z drugiej strony chwalą możliwość płatności cyfrowych za karnety narciarskie, gdzie jedynie tylko 16 proc. z nich napotkało problem.

„Żyjemy w świecie natychmiastowych płatności. Konsumenci i firmy coraz częściej oczekują płynnych płatności, niezależnie od tego, od kogo kupują lub komu sprzedają produkty lub usługi. Firmy chcą mieć szybszy dostęp do swoich środków, a konsumenci możliwość korzystania z preferowanych metod płatności na całym świecie. Zimowe destynacje nie są wyjątkiem. Dane Visa wyraźnie pokazują, że podczas ferii Polacy coraz częściej wybierają płatności cyfrowe, które uważają za wygodne, bezpieczne i szybkie. Możliwość płacenia kartą lub smartfonem to dla wielu osób istotny czynnik przy wyborze miejsca urlopu, ponieważ płatności cyfrowe mogą znacznie ułatwić podróżowanie” – mówi Adrian Kurowski, dyrektor generalny Visa w Polsce.

„Firmy, które nie umożliwiają płatności cyfrowych, ryzykują utratę klientów, zwłaszcza jeśli mowa o silnej konkurencji, jak w przypadku ośrodków narciarskich. Zrozumienie potrzeby prostszego i bardziej wygodnego życia jest kluczowe dla utrzymania konkurencyjności firm i rozwoju prężnej gospodarki. Żyjemy w niezwykle ekscytujących czasach, w których mamy możliwość pomóc naszym klientom i partnerom nie tylko radzić sobie z tymi zmianami, ale także przygotować się na nową erę w świecie biznesu” – dodaje.

Połączenie aktywności i relaksu staje się coraz bardziej popularne

Polacy coraz częściej łączą sport z doświadczeniami kulturalnymi i relaksem podczas zimowych wakacji. Do popularnych aktywności należą nie tylko jazda na nartach i snowboardzie, ale także piesze wędrówki, zwiedzanie lokalnych atrakcji, zabiegi wellness oraz kulinarne przyjemności.

Połowa respondentów z naszego kraju zamierza wydawać średnio od 150 do 399 zł dziennie na osobę podczas zimowego urlopu. Prawie jedna piąta Polaków (17 proc.) planuje wyjazd w góry przynajmniej dwa razy w tym roku, a pobyt będzie trwał przeważnie
od dwóch do trzech dni.

Oprócz Polaków, spośród krajów Europy Środkowo-Wschodniej na zimowe wakacje wybiera się wielu Bułgarów i Rumunów. Osoby z Polski planują wyjazd na Słowację (9 proc.) i do Czech (7 proc.). Z drugiej strony, badanie Visa pokazuje, że w polskich górach możemy spodziewać się największej liczby turystów ze Słowacji (9 proc.) i z Czech (5 proc.).